Bělení zubů je výkon, jehož cílem je dosáhnout světlejšího odstínu zubů. Zubní hygienistka ve spolupráci se zubním lékařem by vám měla doporučit nejvhodnější systém bělení. Klinické výzkumy ukázaly, že bělení zubů pod kontrolou zubního lékaře nebo zubní hygienistky je bezpečné pro sklovinu, dentin i měkké tkáně (dásně). Bělení zubů je nevhodné u těhotných a kojících žen a u dětí. Pacienti mohou po ošetření pozorovat zvýšenou citlivost bělených zubů. Tato reakce je pouze dočasná a obvykle netrvá déle než 1-2 dny. Také citlivost dásní, pokud se vyskytne, brzy odezní.
Pokud má pacient v ústech na viditelných místech bílé výplně, korunky nebo fazety, předem ho upozorňujeme, že tyto části chrupu poté nemusí barevně odpovídat světlejšímu odstínu vybělených zubů. Rychlost a účinnost bělení závisí na původním stupni a příčině zabarvení zubů. U světlejších odstínů zubů může stačit jedno ordinační nebo dva týdny domácího bělení. U komplikovanějších barevných změn je někdy nutná kombinace bělících metod. Výsledky bělení zubů vydrží obvykle několik let. Pro jejich udržení jsou důležité pravidelné návštěvy u zubní hygienistky. Nicméně obvykle nedochází k návratu k původnímu odstínu a u již jednou takto ošetřených zubů je pak snadnější „dobělení”. Před bělením je vhodné provést profesionální čištění zubů. O bělení zubů by měli uvažovat pouze pacienti s dobrou ústní hygienou a s chrupem bez kazů.
Ordinační bělení zubů
Ordinační bělení zubů je rychlejší, efektivnější a také více žádaná metoda Výhodou je dosažení výsledku velmi rychle, pacient je při bělení pod odborným dohledem a má jistotu správné aplikace bělícího prostředku. V některých případech u intenzivního zabarvení zubů doporučujeme pacientům celou proceduru zopakovat, abychom dosáhli vysoké bělosti zubů. Ordinační bělení zubů spočívá v použití koncentrovanější bělící látky po kratší dobu. Celá procedura trvá přibližně 90 minut.
Domácí bělení zubů
U domácího bělení zubů se při první návštěvě provedou otisky zubů a v laboratoři se následně vyrobí nosiče. Při další prohlídce vyzkouší zubní hygienistka pacientovi nosiče v ústech, odevzdá mu bělící gely a také mu předvede jejich aplikaci. Domácí bělení zubů je pomalejší způsob, jak dosáhnout výsledku.. Používá se méně koncentrovaná bělící látka po delší dobu. Bělení trvá obvykle dva i více týdnů a bělící gel by měl být v ústech buď několik hodin během dne nebo celou noc.
U více zabarvených zubů může ovšem tento proces trvat i několik týdnů, pokud není „nastartován” intenzivním ordinačním bělením. Nevýhodou domácího bělení zubů je časová náročnost a pro některé pacienty i určité nepohodlí při pravidelné aplikaci nosičů.
Jako velmi efektivní se nyní ukazuje kombinace ordinačního a domácího bělení zubů, kdy je proces nastartován intenzivním bělením zubů v ordinaci a dokončen domácí péčí. Dobělení je také možné provést předplněnými nosiči z tenké folie. Výhodou tohoto způsobu je, že proces je bez otisků, snadný a rychlý. Nevýhodou je, že univerzální nosiče mohou dráždit dásně z přeteklého bělícího gelu, event. může docházet k nevhodné aplikaci na protetické práce.